pic » سوالات متداول

سوالات متداول

چه عواملی می تواند بر جذب انسولین اثر داشته باشد؟

۱- نوع انسولین مورد استفاده

۲- مقدار انسولین استفاده شده

۳- محل و عمق تزریق

۴- ورزش کردن، استفاده از ناحیه تزریق انسولین در هنگام ورزش باعث افزایش جذب انسولین می شود. به عنوان مثال تزریق انسولین در بازو و انجام ورزش تنیس

۵- دمای محیط (به طور کلی هر چه دمای محیط بالاتر باشد، جذب انسولین بیشتر است و هر چه دمای محیط کمتر باشد جذب انسولین کمتر است)

۶- ماساژ محل تزریق موجب افزایش جذب می شود.

۷- لیپوهیپرتروفی (وجود چربی های زیر پوستی غیر طبیعی در مناطقی که تزریق مکرر انجام می شود)


آیا می توانم از انسولین و قرص به صورت هم زمان برای کنترل قند خون استفاده کنم؟

 بله. در برخی افراد دیابتی نوع ۲، به علت عدم توانایی در تولید انسولین توسط سلول های پانکراس، برای کنترل بهتر به انسولین نیاز پیدا می کنند. مقدار و زمان تزریق انسولین به عوامل مختلفی مانند نوع انسولین تجویز شده، تغذیه، برنامه ورزشی و دیگر داروهای مصرفی فرد بستگی دارد. ترکیب انسولین و قرص با تجویر مستقیم پزشک برای کنترل قند خون ایمن و موثر است. درمان معمول ترکیبی شامل استفاده از قرص در طول روز و انسولین در شب است. در این موارد شما نیاز به کنترل قند خود بیش از حد معمول به علت احتمال بروز قند خون پائین دارید.


من می خواهم ورزش کنم، تزریق انسولین باید به چه صورت باشد؟

در مواقعی که ناحیه تزریق انسولین در هنگام ورزش استفاده می شود، جذب انسولین در آن ناحیه بیشتر شده و احتمال حمله های هیپوگلیسمی وجود دارد. بنابراین به عنوان مثال اگر تنیس بازی می کنید، بهتر است انسولین را در بازو یا پا تزریق نکنید. از آنجایی که جذب انسولین در شکم کمتر از جاهای دیگر تحت تاثیر قرار می گیرد، توصیه می شود در هنگام ورزش از ناحیه شکمی استفاده کرد


چرا انسولین را تزریق می کنیم؟

انسولین هورمونی پروتئینی است که در معده و روده هضم می شود و بنابراین در شکل خوراکی نمی تواند عملکرد خود را در پائین آوردن قند خون انجام دهد. درحال حاضر، شرکت های متعددی در تلاش هستند تا انسولین هایی تولید کنند که بتواند به صورت کامل و دست نخورده از دستگاه گوارش عبور کرده و در کاهش قند خون موثر باشد. این مطالعات در مرحله آزمایش های بالینی ادامه دارد و هنوز به مرحله توصیه به افراد دیابتی نرسیده است.


چرا انسولین از سر سوزن قلم من پس از پایان تزریق نشت می کند؟

  •  شما ممکن است که سر سوزن خود را به سرعت از پوست خود خارج کرده باشید.
  •  به خاطر داشته باشید که در هنگام تزریق تا عدد ۱۰ شمرده و سپس سر سوزن را از پوست خارج کنید و در ضمن  مطمئن شوید که پنجره مقدار انسولین شما عدد صفر را نشان دهد تا شما مقدار کامل انسولین را دریافت کرده باشید.
  • ممکن است زاویه تزریق شما مناسب نباشد.
  • ممکن است طول سر سوزن شما مناسب با وضعیت بدن شما نباشد.
  • در نهایت اگر همه راهکارها را انجام دادید و هنوز نشت وجود داشت، محل تزریق خود را عوض کنید.

به نظر می رسد که افراد دیابتی ترجیح می دهند که برای تزریق از ناحیه شکمی استفاده کنند، اما در دوران بارداری زنان نگران هستند که تزریق در ناحیه شکمی به بچه آسیب وارد می کند. آیا این حالت امکان پذیر است؟

این حالت غیر محتمل است که سوزن به صورت مستقیم باعث آسیب به نوزاد شده و مشکل ساز باشد. درهرحال این نکته حائز اهمیت است که تزریق در چربی زیر پوستی انجام شود. در اوایل بارداری شما می توانید تزریق را به صورت طبیعی مشابه دوران قبل از بارداری انجام دهید، اما در اواخر بارداری به علت اینکه پوست شکم تا حدودی کشیده می شود، مقدار چربی زیر پوستی کمتر می شود که در این حالت  شما می توانید  از گرفتن چین پوستی استفاده کرده و به تزریق طبیعی خود ادامه دهید اما اگر نمی توانید، محل هایی را بر روی ناحیه شکمی انتخاب کنید که چربی زیر پوستی بیشتری دارد. اگر شما از سرسوزن قلم ۴ میلی متر استفاده می کنید نیاز به گرفتن چین پوستی ندارید.


در دوران بارداری از چه محل هایی می توان استفاده کرد و بهترین آنها کدام است؟

در طول دوران بارداری شما می توانید از محل هایی مشابه با حالت طبیعی استفاده کنید. اما از نواحی شکمی که خیلی کشیده شده اند مانند نواحی جلویی شکمی استفاده نکنید.


آیا لازم است که من نوع خاصی از سرنگ یا سر سوزن قلم را از دکترم درخواست کنم؟

بله. لازم است که دکتر شما نوع خاصی را با توجه به ویژگی های  فردی و وضعیت بیماری شما به همراه با روش استفاده و عدم استفاده از جایگزین برای شما تجویز نماید.